Bagietka, pieczywo

Bagietka

print

Bagietka

Bagietki są dobre 🙂 Najlepsze wychodzą, gdy ciasto zawiera stosunkowo dużo wody i jest nieco lepkie, ale wtedy, gdy nie ma się specjalnej formy, rozpłaszczają się podczas wyrastania i pieczenia. Nadal są pyszne, ale nie wyglądają tak, jakby się chciało.

W zeszłym tygodniu na AleDobre.pl była promocja na formy do wyrastania i wypieku bagietek.

Błyskawiczna decyzja, zamówienie, dostawa z prędkością światła 🙂

Przepis jest prosty:

450 dag mąki pszennej

300 ml wody

płaska łyżeczka soli

1,5 dag drożdży

Nie trzeba żadnego rozczynu, wystarczy zagnieść, wyrobić i zostawić, niech sobie rośnie. Najlepiej długo. Na przykład – zagnieść i wyrobić rano i zostawić w przykrytej torebką foliową misce do wieczora. Wieczorem wyrabiać jeszcze przez chwilę, podzielić na trzy części, bo bagietki będą trzy 🙂

Bagietki formuje się tak: kawałek ciasta uklepać tak, by nadać mu kształt niedużego prostokąta i złożyć na trzy wzdłuż dłuższego boku tak, żeby powstał wałeczek. Wałeczek uklepać, składanie powtórzyć. Powstaje dłuższy i cieńszy wałeczek. Po rozpłaszczeniu i złożeniu jeszcze raz mamy bagietkę 🙂 Bagietkę układamy z szacunkiem na świeżo nabytej, umytej i posmarowanej oliwą formie do bagietek. Tak samo postępujemy z pozostałymi dwoma kawałkami ciasta. Zostawiamy do wyrośnięcia. Wyrośnięte bagietki nacinamy ostrym nożem, spryskujemy wodą i pieczemy przez mniej więcej pół godziny w temperaturze 220 stopni – aż będą rumiane. Na dno piekarnika trzeba wstawić naczynie z wodą.

Zapach jak w piekarni – gratis:)

Smakowała Ci nasza bagietka? Mamy mnóstwo innych przepisów na chleb i bułeczki – znajdziesz je tu: Chleb i bułeczki