chleb, pieczywo

Chleb z ziarnami pszenicy

print

Chleb z ziarnami pszenicy

Bardzo zdrowy i fit

Do całkiem zwykłego chleba dodałam przed wyrastaniem ziarna pszenicy, najpierw oczywiście namoczone i ugotowane.

  • 300 ml ziaren pszenicy (po namoczeniu i ugotowaniu oczywiście będzie więcej)
  • 300 g płynnego zakwasu,
  • 500 ml wody,
  • 600 g mąki pszennej (najczęściej używam typu 650),
  • łyżka soli,
  • i jeszcze dwie łyżki oleju słonecznikowego,

Wszystko (z wyjątkiem pszenicy) trzeba wymieszać, bardzo starannie – u mnie robi to maszyna i trwa to 20 minut, ale można to zrobić mikserem lub drewnianą łyżką. Ciasto będzie niezbyt gęste, ale też nie płynne. Ma się dać mieszać bez wysiłku. Na końcu dodać pszenicę.

Gdy ciasto wyrośnie, (po mniej więcej 4 – 6 godzinach) czyli od krawędzi formy będzie go dzielił mniej  niż centymetr, trzeba je wystawić i nagrzać piekarnik do ok. 220 stopni. Na dół piekarnika trzeba wstawić naczynie z wodą, która zapobiegnie wysychaniu podczas pieczenia.

Teraz pieczenie:

porządnie spryskany wodą chleb wstawiam do piekarnika nagrzanego do 225 stopni i piekę dwadzieścia minut, zmniejszam temperaturę do 200 stopni, znów 20 minut, zmniejszam do 175 stopni i też 20 minut. Potem wyłączam piekarnik i zostawiam tam chleb jeszcze na 10 minut.

Wszystko bardzo proste a efekt znakomity. Dla tych twardzieli, którzy ciągle mają odwagę jeść pszenicę i zawarty w niej gluten 😉

Smakował Ci nasz chleb z ziarnami pszenicy? Mamy mnóstwo innych przepisów na chleb i bułeczki – znajdziesz je tu: Chleb i bułeczki