chlebek mleczny

Chlebek mleczny

print

Chlebek mleczny

Miękki i delikatny

Bardzo łatwy i prosty chlebek drożdżowy, który często robię gdy skończy się już chleb na zakwasie a z całą pewnością nie chce mi się iść do sklepu.

Składniki:

  • 300 ml mleka,
  • 475 g mąki,
  • 2,5 dag masła,
  •  łyżeczka soli,
  • dwie łyżeczki cukru,
  • 1 – 2 dag drożdży

Mój chleb został upieczony w automacie do chleba, ale oczywiście można go zrobić tradycyjnie. Wystarczy wszystkie wymienione na liście składniki wrzucić do miski i dobrze wymieszać, potem odstawić na kilka minut. Wyrobić drugi raz, około dziesięciu minut, ręcznie lub  mikserem z końcówkami do wyrabiania ciasta drożdżowego. Formę wyłożyć papierem do pieczenia i zostawić chleb  w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Gdy podwoi objętość wstawić do nagrzanego do 175 stopni piekarnika, piec około 50 minut.W maszynie  (moulinex) ustawiam program I, który trwa 3h 18 minut. Przepis na ten chlebek jest bardzo przydatny również przy pieczeniu bułeczek. Wszystko robimy tak samo, tylko wyrobione ciasto trzeba podzielić na 10 części, uformować bułeczki, położyć na blasze na papierze do pieczenia i zostawić do wyrośnięcia, co powinno zająć około 20 – 30 minut. Wyrośnięte bułeczki lekko naciąć ostrym nożem nie przyciskając, włożyć do piekarnika, temperatura może być nieco wyższa niż w przypadku chlebka –  około 200 stopni. Bułeczki pieką się przez mniej więcej 20 – 25 minut.

 

Smakował Ci nasz chlebek mleczny? Mamy mnóstwo innych przepisów na chleb i bułeczki – znajdziesz je tu: Chleb i bułeczki