sałatka ze szpinakiem na gorąco

Sałatka ze szpinaku na gorąco

print

Sałatka ze szpinaku na gorąco

Szpinak według Zosi, uwielbiany przez moją córkę. Córka, wegetarianka, najpierw długo i starannie dłubała w daniu widelcem szukając mięsa, bo po pierwszym kęsie stwierdziła – „przecież to smakuje kurczakiem!”. Mięsa nie znalazła. Danie jest ściśle wegetariańskie :o) Wprowadziłam małą modyfikację do właściwego przepisu, w którym były orzechy włoskie i zamiast orzechów wystąpił słonecznik. (Jeden kapryśny osobnik nie lubi orzechów)

To wyjątkowe i przepyszne danie powstało tak:

Na dużą patelnię wlałam dwie łyżki oliwy. Gdy się rozgrzała, dorzuciłam dwie łyżki słonecznika a po chwili kilka suszonych pomidorów pokrojonych w paseczki. Gdy słonecznik zaczynał się apetycznie rumienić, wrzuciłam 20 dag świeżych liści szpinaku. Szpinak nie ma się usmażyć czy ugotować, ma osiągnąć taki stan jak na zdjęciu, czyli… zwiędnąć? Posoliłam, posypałam pieprzem i już! Najpoważniejszą pracą przy tym daniu jest staranne mycie liści szpinaku :o))

Smakowała Ci nasza sałatka ze szpinaku na gorąco? Znajdziesz ich więcej na naszym blogu. Sprawdź tutaj: Sałatki i surówki