Sernik na zimno z truskawkami

Sernik na zimno z truskawkami

print

Sernik na zimno z truskawkami z serka homogenizowanego

Orzeźwiający deser na każdą porę roku

Przepis na sernik ze szkolnego podręcznika Młodszego Dziecka. Dziecko stwierdziło, że wreszcie szkoła do czegoś się przydała. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zrobili niewielkich poprawek – naszym zdaniem było za dużo cukru.

Trzeba wziąć:

– kostkę miękkiego masła

– szklankę cukru pudru

– cukier waniliowy

– 50 dag serka homogenizowanego (niesłodzonego)

– szklankę mleka

– 1 kg truskawek 2 opakowania galaretki truskawkowej

– opakowanie herbatników

– 4 łyżeczki żelatyny

Dziecko Młodsze sapiąc z przejęcia i wysiłku utarło miękkie masło ze szklanka cukru pudru i cukrem waniliowym. Potem już było łatwiej – dodawałam do miski z masą maślaną serek homogenizowany, a dziecko wytrwale mieszało dalej. Potem rozmieszało dokładnie żelatynę w połowie szklanki mleka, a drugą połowę zagotowaliśmy. Gorące mleko dodaliśmy do mleka z żelatyną, a potem całość do masy z masła, cukru i serka. Dno naczynia, które wybraliśmy na nasz sernik (płaskie, owalne, całkiem przypadkiem żaroodporne, ale jego żaroodporność oczywiście na nic nam się nie przydała) zostało wyłożone herbatnikami. Na herbatniki wylaliśmy nasz przyszły sernik i zostawiliśmy w lodówce do zastygnięcia.

Gdy sernik osiągnął upragnioną konsystencję, Dziecko Młodsze wykazało się przedsiebiorczością i zaangażowało również Dziecko Starsze do układania truskawek, żeby było przepięknie. Potem wystarczyło zalać truskawki, wcześniej zrobioną, chlodną, lekko tężejącą galaretką i już. Zdolne dziecko, prawda?

 

Sernik na zimno z truskawkami

Smakował Ci sernik na zimno? Masz ochotę na więcej ciast i ciasteczek?

Znajdziesz je tu: Ciasta i ciasteczka