chłodnik zielony

Chłodnik zielony

print

Chłodnik zielony

Mnóstwo zielonych warzyw i ziół

 

Chłodniki poza smakiem wyróżniają się urodą. Klasyczny, różowy od buraczków znamy wszyscy. Mnie zamarzył się zielony.

Składniki:

  • 20 dag szpinaku
  • 4 duże opakowania jogurtu naturalnego (razem 1600 ml)
  • 2 ogórki (te, które w sklepie nazywają się „ogórek krótki”)
  • kalarepka
  • pęczek szczypiorku (mogą być dwa)
  • 2 pęczki koperku
  • sól
chłodnik zielony
chłodnik zielony

Zofia twierdziła, że jak zmiksuję szpinak z jogurtem naturalnym i jak tego szpinaku będzie dużo, to chłodnik zielony będzie smakował jak trawa. Nie smakuje! Ani trochę trawiastego posmaku, nic a nic 🙂 No i kolor taki jak chciałam.

Tak jak napisałam wyżej, zaczęłam od szpinaku – umyłam go, wysuszyłam w wirówce do sałata a potem zmiksowałam z jogurtem na bardzo gładką masę. Nie trwało to długo i nie trzeba było niczego przecedzać przez sitko ani odławiać fragmentów listków – szpinak zmiksował się bardzo łatwo i dał jednolity zielony kolor. Potem obrałam i utarłam na tarce o dużych oczkach jedną sporą kalarepkę i dwa ogórki, dodałam do zielonego jogurtu.

Na końcu zioła – drobniutko posiekałam dwa małe pęczki koperku i szczypior od dymki, bo nie było akurat drobnego szczypiorku, który pewnie byłby lepszy, ale i tak było świetnie :). Chłodnik został jeszcze doprawiony solą, wymieszany i odstawiony do lodówki, żeby mu się smak ujednolicił. Przed samym podaniem trzeba jeszcze sprawdzić, czy jest wystarczająco słony i udekorować – do tego użyłam odrobiny koperku i drobno posiekanej rzodkiewki.

Marzenie o zielonym chłodniku zostało zrealizowane i był to sukces 🙂 Idę wymyślać nowe chłodniki, bo nadciąga kolejna fala upałów i następny długi weekend 🙂

chłodnik zielony
chłodnik zielony

Smakował Ci nasz chłodnik zielony? Zup u nas dostatek!
Spróbuj tych: Zupy – pyszne i proste