Kruche ciasto z rabarbarem

Kruche ciasto z rabarbarem

print

Kruche ciasto z rabarbarem

W sam raz na początek lata

 

Kupiłam rabarbar, żeby po raz pierwszy upiec z nim ciasto, bo dotąd jakoś się między mną a rabarbarem nie układało. Kompot owszem, muffiny tak, lemoniada, ale przecież nie ciasto… Niespodziewanie małżonek oznajmił: „lubię ciasto z rabarbarem”.  No i pytam, czemu mi tego wcześniej nie powiedział?! Milczał przez 10 lat znajomości i 22 lata małżeństwa… Ale teraz już wiem, zrobiłam więc bardzo proste i smaczne kruche ciasto z rabarbarem. Mniej więcej tak, jak się robi szarlotkę.

Składniki ciasta kruchego:

  • 40 dag mąki
  • 20 dag masła
  • 10 dag cukru
  • 2 żółtka
  • 2 łyżki zimnej wody
  • sól

 

i na wierzch:

  • 80 dag rabarbaru
  • 3/4 szklanki cukru

Zaczęłam oczywiście od rabarbaru. Pokroiłam go na nieduże kawałki, wrzuciłam do garnka, dosypałam cukier i dolałam troszkę wody.  Mieszałam od czasu do czasu, aż rabarbar się rozpadł i powstał rabarbarowy dżem. Zostawiłam go, żeby sobie ostygł.

Z podanych wyżej składników szybko zagniotłam ciasto. Podzieliłam je na dwie połowy. Jedną wyłożyłam dno tortownicy, druga została odłożona do lodówki. Ciasto w tortownicy ponakłuwałam w wielu miejscach i wstawiłam do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni, podpiekłam je przez 15 minut. Na podpieczone ciasto wyłożyłam ostudzony dżem rabarbarowy, na wierzch starłam na grubych oczkach tarki drugą część ciasta, tę z lodówki. Ponownie wstawiłam do piecyka, tym razem na miej więcej 40 minut, ostatnie 10 z termoobiegiem. Trzeba sprawdzać, jaki kolor ma wierzch ciasta i wyjąć, gdy będzie rumiane. Ostudzić i jeść, bo raz na jakiś czas coś słodkiego się po prostu należy. Słodkiego jak kruche, maślane ciasto i jednocześnie kwaśnego jak rabarbar 🙂 Tak sobie myślę – a gdyby zrobić ciasto ze słodkich jabłek i rabarbaru? Czy byłoby dobre? Rabarbar rośnie w ogrodzie, wystarczy kupić jabłka!

 

Kruche ciasto z rabarbarem
Kruche ciasto z rabarbarem

 

Smakowało Ci nasze kruche ciasto z rabarbarem? Przepisów na ciasta i ciasteczka mamy mnóstwo!

Znajdziesz je tu: Ciasta i ciasteczka