Sałatka owocowa z melonem i truskawkami, granatem i grejpfrutem

Sałatka owocowa z melonem i truskawkami

print

Sałatka owocowa z melonem i truskawkami

Obłędnie kolorowa eksplozja witamin!

Zwykle sałatki owocowe są po prostu mieszanką słodkich sezonowych owoców. Ta sałatka jest inna. Mamy tu słodycz truskawek i melona, kwaskowatość granatu i lekką gorycz grejpfruta. A wszystko skropione sokiem z cytryny powoduje, że jest to danie, którego smak odkrywamy kęs za kęsem. Gotowi?

Składniki:

  • 1/2 arbuza mini (ok. 600-700 g przed obraniem)
  • 1/2 melona cantaloupe (ok. 600-700 g przed obraniem)
  • 1 duży różowy grejpfrut
  • 12 dużych, mocno dojrzałych truskawek
  • 1/2 granata
  • sok z 1/2 cytryny
  • garść listków mięty
sałatka owocowa z melonem i truskawkami
sałatka owocowa z melonem i truskawkami

Arbuzy mini są fantastyczne, bo pestki w nich są także rozmiaru mini. Na tyle mini, że można je pominąć i nie bawić się z ich wydłubywaniem. A pestki zawsze były dla mnie jest czynnikiem zniechęcającym do arbuza, teraz problem z głowy. A że w najbliższym supermarkecie było arbuzów mini w bród, więc nie tylko do sałatki się przydały (niedługo koktajl z arbuza na Kuchni x 2).

Bierzemy więc arbuza i melona cantaloupe i przekrawamy na pół. A potem każdą połówkę centrycznie na ósemki i elegancko obieramy cząstki ze skórki jednym pociągnięciem noża. Miąższ kroimy w kostkę i wkładamy do średniej wielkości miski.

Truskawki powinny być naprawdę mocno dojrzałe i słodkie – poszukajcie takich mocno ciemnych, powinny mieć w sobie dużo słońca. Szypułkujemy je, przekrawamy na pół i dorzucamy do miski.

Grejpfrut jest w tej sałatce odkryciem – jego goryczka blednie po dokładnym obraniu i obkrojeniu ze wszystkich białych skórek. Można go pokroić albo porwać palcami na kawałki mniej więcej równe kostkom melona. Nie rezygnuj z niego nawet jeśli nie przepadasz za grejpfrutem – w połączeniu z innymi owocami i cytrynowym sokiem jest naprawdę smakowity.

Ziarna granatu należy wydłubać. Pisałyśmy już o tym kiedyś – można to robić na mokro w miseczce wody, albo na sucho, tak jak robiłyśmy to tym razem. Do tej metody skórka granatu musi być mocno dojrzała, miękka i elastyczna. Przy zbyt twardej i wysuszonej będzie to trudniejsze zadanie.

Granat i grejpfrut wędrują do miski. Całość polewamy sokiem z 1/2 cytryny i dorzucamy garść świeżych listków mięty. Mieszamy, aby smaki się przeniknęły i wkrótce podajemy na stół.

Sałatka nie powinna czekać zbyt długo przed podaniem, aby owoce nie oddały zbyt dużo swoich naturalnych soków.

Napiszcie, jak Wam smakowało!

Sałatka owocowa z melonem, truskawkami, granatem i grejpfrutem
Sałatka owocowa z melonem, truskawkami, granatem i grejpfrutem

Smakowała Ci sałatka owocowa z melonem? Spróbuj innych deserów z naszego bloga – znajdziesz je tu: Desery