Suszone wiśnie niesłodzone - najzdrowsze bakalie

Suszone wiśnie

print

Suszone wiśnie,

czyli rarytas, którego nigdzie nie kupisz

No dobrze, można czasem znaleźć w sklepach suszone wiśnie, ale zawsze są one dosładzane. NASZE wiśnie są po prostu suszonymi wiśniami, bez dodatku cukru i bez żadnego zająknięcia możemy powiedzieć, że to najzdrowsze i najsmaczniejsze bakalie pod słońcem.

Suszone wiśnie niesłodzone - najzdrowsze bakalie
Suszone wiśnie niesłodzone – najzdrowsze bakalie

W moim domu rodzinnym suszone wiśnie robił tata. Tata, który generalnie kuchnię omijał szerokim łukiem (chyba, że został zagnany do zmywania naczyń), a wyjątek robił tylko dla wiśni i grzybów. To on latem kupował najbardziej dojrzałe i aromatyczne wiśnie, drylował je, suszył i chował gdzieś tak sprytnie, że nigdy nie dało się ich znaleźć. I dopiero zimą (a kiedyś zimy to były prawdziwe zimy, dawały mrozem w kość) wyjmował je i wydzielał domownikom. To był prawdziwy rarytas – kwaskowy, cierpki ale jednocześnie tak pachnący wakacjami, że wydawało się że lato nadejdzie lada dzień.

A kiedy mój tata został dziadkiem, postanowił suszonymi wiśniami rozpieszczać wnuka, który je szybko pokochał. Mój mały synek przychodził do dziadka i już od drzwi pytał „isienki maś?” co miało oznaczać „wisienki masz?”.

Kontynuując tę rodzinną tradycję postanowiłam uszczęśliwić dzieci swoje jak i dzieci Izabeli susząc dla nich wiśnie. Na razie nie pozwalam ich jeść, bo jak tradycja, to tradycja;)

Składniki:

  • 2 kg wiśni

Wiśnie kupujemy u zaprzyjaźnionego sprzedawcy na bazarze, który jak zawsze pozwala nam sprawdzić ich smak przed kupieniem. Jeśli są mocno dojrzałe, to pachną słońcem a słodycz i kwaśność mieszają się w smaku.

Wiśnie myjemy i drylujemy. Drylujemy czymkolwiek, to nie ma znaczenia, ważne aby szło to sprawnie i nie zajęło wieków. Wydrylowane owoce kładziemy na durszlak, który stawiamy na wyższej misce. Sok z wiśni będzie do niej skapywać i uzbiera się go tyle, że wystarczy na średniej wielkości słoik. Nie wylewajcie go więc, tylko przelejcie do słoika właśnie, i po dodaniu 4-5 łyżek cukru zawekujcie na mokro przez 15-20 minut. Sok wiśniowy do herbaty zimowej jak znalazł!

Po porządnym odsączeniu wiśnie przekładamy na ażurowe tacki suszarki do owoców (i grzybów). Takie suszarki mają zwykle dwa tryby – owocowy i grzybowy, od razu włączcie ją na ten drugi. Tak, tak, wiśnie to naprawdę mokre owoce i najszybciej ususzą się przy silniejszym strumieniu powietrza.

Suszone wiśnie niesłodzone - najzdrowsze bakalie
Suszone wiśnie niesłodzone – najzdrowsze bakalie

Moje wiśnie suszyły się około 1,5 doby. Suszyłam je na okrągło, także w nocy. Po tym czasie wystarczy je zebrać, przejrzeć, czy nie zapodziała się w nich jakaś zapomniana pestka i zamknąć w idealnie suchym słoiku. Jeśli macie akurat w domu, świetne są też pojemniki próżniowe (np. Zepter) do przechowywania. Ale nawet w zwykłym słoiku suszone wiśnie powinny spokojnie dotrwać do zimy i jeszcze dłużej.

Zimą dawać najpierw dzieciom, potem sobie, jak maskę tlenową w samolocie;) Wszak to produkt na wagę złota:))))

Suszone wiśnie niesłodzone - najzdrowsze bakalie
Suszone wiśnie niesłodzone – najzdrowsze bakalie

Smakowały Ci suszone wiśnie? Mamy mnóstwo innych pomysłów na przetwory – znajdziesz je tutaj:Przetwory domowe