Kukurydza pieczona w przyprawach

Kukurydza pieczona w przyprawach

print

Kukurydza pieczona w przyprawach,

czyli szybki i świetny pomysł na kolację

Kukurydza pieczona w przyprawach
Kukurydza pieczona w przyprawach

Izabela robi w swoim ogrodzie znakomite przyjęcia a ja mam to szczęście, że często się na nie załapuję:) Główkowałam jak mogę się kreatywnie przyczynić do garden party, rozglądałam się rozpaczliwie po straganach myśląc, czym tu zabłysnąć, aż wpadła mi w oko kukurydza. W kolbach oczywiście, świeżutka, prosto z pola. Tak, tego jeszcze nie robiłyśmy, a przecież kukurydza doskonale nada się jako ciepły element wieczornego posiedzenia. Jak pomyślałam, tak zrobiłam:

Składniki:

  • 3 kolby kukurydzy (przy okazji przypomnieliśmy sobie zapomniane słowo „kaczan”)
  • 2 czubate łyżki masła
  • 2 ząbki czosnku
  • słodka papryka mielona
  • tymianek (świeży lub suszony)
  • sól

Na sam początek rozgrzejcie piekarnik do około 190o-200o.

Masło powinno być miękkie, bo chcemy je przerobić na czosnkowe. Wyciskamy więc dwa solidne ząbki czosnku do masła, dodajemy porządną dawkę soli i mieszamy wszystko.

Kukurydzę obieramy z liści i wąsów (tu zawsze następuje chwila zastanowienia, czy kukurydza pod liśćmi jest czysta czy trzeba ją jeszcze myć??? Na wszelki wypadek umyłam!) i każdą kolbę kładziemy na sporym kawałku folii aluminiowej. Tak dużym, aby można było swobodnie kolbę w całości zawinąć. Na kolby kukurydzy nakładamy gotowe masło czosnkowe, starając się je równomiernie rozprowadzić na górze kolby (w trakcie pieczenia rozpuści się i spłynie, więc nie ma sensu smarować całej kolby). Posypujemy ją także słodką zmieloną papryką i tymiankiem.

Tak przygotowaną kukurydzę zawijamy w folię, nie za ścisło, aby masło i przyprawy mogły po niej swobodnie spłynąć i zabezpieczamy końce folii zawijając je, tak aby cenne smaki i aromaty nie wylały się do brytfanny.

Kukurydza pieczona w przyprawach
Kukurydza pieczona w przyprawach

Kukurydzę w folii kładziemy w brytfannie lub w naczyniu żaroodpornym (lub nawet bezpośrednio na blasze piekarnika) i pieczemy 25 minut w temperaturze 190o-200O. Po tym czasie kukurydza jest miękka i chrupiąca jednocześnie. Czosnek, tymianek i papryka przełamują jej naturalną słodycz i doskonale się z nią komponując. Na przyjęciu Izabeli goście bardzo docenili jej smak i nie brakowało takich, którzy brali dokładkę:)

Kukurydza pieczona w przyprawach
Kukurydza pieczona w przyprawach

Smakowała Ci kukurydza pieczona w przyprawach? Mamy mnóstwo innych pomysłów na kolację – znajdziesz je tutaj: Obiady i kolacje