Sałatka z buraków i fety

Sałatka z buraków i fety na roszponce

print

Sałatka z buraków i fety na roszponce

zdrowie i smak – 2 w 1:)

Sałatka, jak to bywa u mnie ostatnio, przygotowana z okazji przyjścia dawno niewidzianej koleżanki. Rozrywam się bowiem towarzysko, że hej, co Izabela mi jakby ociupinę wypomina:) Ale jak ktoś ma za dużo wolnego czasu, to korzysta i już!

Składniki (na 2 osoby z dokładką):

  • 3 średniej wielkości buraki
  • 100 g fety
  • 100 g roszponki
  • kilka gałązek natki

Sos:

  • 2 łyżeczki musztardy sarepskiej
  • 1 łyżka oliwy
  • 1/2 łyżeczki syropu klonowego (lub miodu)
  • sól, pieprz

Zaczynamy od ugotowania buraków, które akurat o tej porze roku są jeszcze dość młode i gotują się relatywnie krótko. W każdym razie – gotujemy je po umyciu, bez obierania i do wody dodajemy kilka kropel cytryny, aby buraczki miały swój piękny kolor, a nie zrobiły się brunatne. Moje buraki były całkiem średniej wielkości i gotowały się 40 minut. Po tym czasie były wystarczająco miękkie aby je obrać i pokroić ale jednocześnie wystarczająco twarde aby je pokroić cieniutko bez pokruszenia.

Sałatka z buraków i fety
Sałatka z buraków i fety

Zanim je obierzecie i pokroicie, buraki powinny całkowicie ostygnąć. W tym czasie tradycyjnie już zachęcamy do odpoczynku z kawą oraz niespiesznego wykonania pozostałych czynności;)

Pracy nie ma prawie wcale – roszponkę umyć i wysuszyć i przygotować sos – po prostu zmieszać wszystkie składniki na gładko. Natkę także umyć i posiekać.

Potem pozostaje pokrojenie buraków (u mnie – w półtalarki), co ważne – naprawdę cienko.

Na dużym talerzu układamy roszponkę (choć może być także inna, nieco bardziej wyrazista sałata – rukola czy musztardowiec), na niej plasterki buraka i posypujemy wszystko pokruszoną fetą. No właśnie – pokruszoną, a więc powinna to być prawdziwa feta lub chociaż twardy serek grecki. Nie nadają się do tego bardzo miękkie sery sałatkowe, bo wszystko się maże i nie wygląda ładnie, a na dodatek mają one po prostu inny smak.

Posypujemy całość natką i polewamy sosem. Zjadamy i bierzemy dokładkę, bo na tyle właśnie jest to porcja.

Sałatka z buraków i fety
Sałatka z buraków i fety

Smakowała Ci nasza sałatka z buraków i fety? Mamy mnóstwo innych pomysłów na sałatki i surówki – znajdziesz je tutaj: Sałatki i surówki