dżem z ogórków i jabłek

Dżem z ogórków i jabłek

print

Dżem z ogórków i jabłek

Gdy dotknie nas niespodziewany urodzaj

 

Ogórki w ogródku Cioci obrodziły nad wyraz obficie. Dostałam cały koszyk. Te mniejsze zostały zjedzone od razu, ale takie duże, pękate, mocno dojrzałe nie znalazły chętnych. Co zrobić? Czy można zrobić dżem z ogórków? Postanowiłam nie sprawdzać w mądrych książkach ani w internecie. Gdzieś w zakamarkach umysłu błąkał mi się „dżem z dyni”, zastępujący pomarańczowy w siermiężnych latach osiemdziesiątych. Całkiem dobry 🙂 Skoro można z dyni, to można też z ogórków!

Składniki:

  • 1,5 kg ogórków
  • 1,5 kg jabłek
  • sok z połowy cytryny
  • 10 dag cukru

Ogórki umyłam i obrałam ze skóry. Tak jak wspomniałam wcześniej, były raczej duże, w środku miały w pełni wykształcone pestki, które należało oczywiście wykroić. Pokroiłam je na nieduże kawałki. Jabłka umyłam, obrałam, wykroiłam gniazda nasienne i również pokroiłam.

dżem z ogorków i jabłek
dżem z ogórków i jabłek

Dżem jak dżem – trzeba pilnować, żeby się nie przypalił, nie rozgrzewać za  mocno palnika i mieszać, aż nadmiar wody odparuje. Zajęło to około trzech godzin. Potem dodałam cukier. Wystarczyło 10 dag, ale najlepiej jest dodawać po trochu, mieszać i próbować, jak smakuje. Ja wolę raczej niezbyt słodkie rzeczy.  Dżem był w sam raz słodki, ale raczej mało wyrazisty. Dodanie soku z połówki cytryny sprawiło, że stał się delikatny i smaczny. To znaczy jeśli ktoś lubi ogórki. Ja lubię, ale mężowi  nie będę nawet proponować tego wynalazku 🙂

Z podanych wyżej proporcji wyszły 3 słoiki dżemu.

dżem z ogórków i jabłek
dżem z ogórków i jabłek

 

A wiecie że dawniej słowo „ogórek” zapisywało się: „ogurek”? Przez „u”. Poprzez lata utrwaliliśmy błąd ortograficzny tak bardzo, że to co błędne zaczęło obowiązywać!

 

Smakował Ci dżem z ogórków i jabłek? Mamy mnóstwo innych pomysłów na przetwory – znajdziesz je tutaj: Przetwory domowe